START   \  AKTUALNOŚCI

Niżański Dzień Profilaktyki

Dodano:   2017.11.30
Czytelników:    321
   
 

„Z nami bezpieczniej” - pod tym hasłem został zorganizowany Niżański Dzień Profilaktyki w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki 2017, który odbył się30 listopada (czwartek)  w sali gimnastycznej LO im. Stefana Czarnieckiego. 

Było to kolejne działanie zrealizowane przez Niżańską GrupęPaT, wynikające z projektu Razem Bezpiecznej dla powiatu niżańskiego. Projekt został dofinansowany z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Od początku listopada grupa PaT, zrzeszająca uczniów gimnazjum z PSP nr 3, Liceum Ogólnokształcącego, RCEZ w Nisku orazLiceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli brała udział m.in. w warsztatach aktorskich zorganizowanych 5 listopada w rodzimej placówce, a następnie 22 i 28 listopada wystąpiła przed rodzicami i nauczycielami LO i PSP nr 3 w Nisku. 

Obecne działanie, wynikające również założeń projektu Razem Bezpiecznej…byłoskierowane przede wszystkim do uczniów niżańskich szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów. Na zaproszenie organizatorów przybyli takżeprzedstawiciele władz Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół, nauczyciele i reprezentanci prasy lokalnej. 

Występ, poprzedziły na szkolnych korytarzach LO, akcje  „siania dobra” i „freehugs”, polegające na obdarowywaniu drugiego człowieka ciepłymi słowami i przytulaniu. 

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się na sali gimnastycznej o godzinie 10:00 od powitania zaproszonych gości przez gospodarza imprezy p. Jerzego Stelmacha- dyrektora niżańskiego liceum. Następnie na scenie pojawili się Krzysztof Sobiłoi Oliwia Karaś, by w duecie zaśpiewać znany utwór Nice grupy LemON.Po piosence,prowadzący NG PaT: Monika Kata i Julia Watrasprzedstawiły cel warsztatów, założenia profilaktyki rówieśniczej orazzapowiedziały przedstawienie „Błękitny Ptak” w wyk. Krzysztofa Serafina, Olgi Wiśniowskiej, Oliwii Katy, Karoliny Mierzwy, Andrzeja Zwolaka, Julii Dymowskiej i Krzysztofa Pityńskiego. Tematykę spektaklu doskonale podsumował występ wokalny Patrycji Krzemińskiejzpiosenką „Tato nie pij”.

Kolejnym punktem programu były działania praktyczne w obsłudze AED (Automatycznego defibrylatora zewnętrznego) przeprowadzone przez bryg. MariuszaGoclona z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Nisku. 

Na zaproszenie PaT-u, w gościnnym występie, zaprezentowała się grupa z Gimnazjum nr 1 w Nisku z etiudą „Uzależnienie – droga donikąd”. Warto nadmienić, że zespół w składzie: Zuzanna Dąbek, Tomasz Kluk, Weronika Wasyl, Marlena Bełzak, Patrycja Dziadek, Łukasz Oleś, Krzysztof Szlendak, Julia Puzio pod opieką artystycznąpani Marzanna Kupiec zajęła I miejsce, podczas VIII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych pt. „Porozmawiajmy o uzależnieniach”, zarówno na etapie powiatowym w Nisku, jak też wojewódzkim w Rzeszowie.

Ewaluację powyższego spektaklu przeprowadziła pani Ewelina Rodak- przedstawicielka Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku  w wykładzie pt. Dopalacze, dlaczego tak niebezpieczne. Po występie p. Eweliny zostały przedstawione ostatnie działania grupy PaT w formie filmu zmontowanego przez Natalię Węglińską – fotografa zespołu. 

Na zakończenie działań liderka grupy odczytała Odezwę społeczności PaTi zaprosiła do Zrywu Wolnych Serc. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu społeczności PaT, zaproszenie do belgijki i innych zabaw integracyjnych.

 

NG PaT

http://rni24.eu/nizanski-dzien-profilaktyki-w-czarnieckim/

http://sztafeta.pl/bezpieczniej-w-nizanskim-liceum/

Przydatne odnośniki